Управа за хидрометеоролошки работи

Oд понеделник темпаратурите ќе се спуштат до нула степени

Под влијание на влажна и нестабилна воздушна маса од Медитеранот, од сабота попладне до понеделник ќе преовладува променливо облачно и нестабилно време со повремени врнежи од дожд.

Од Управата за хидрометеоролошки работи (УХМР), соопштуваат дека врнежите од дожд наместа ќе бидат пообилни, околу 30 литри на метар квадратен. Врнежите локално ќе бидат проследени со грмежи, засилен ветер и ќе има услови за појава на град.

Во вторник поради спуштање на постудена воздушна маса од северните делови на Европа ќе дува засилен северозападен ветер, што ќе предизвика позначително опаѓање на температурите.

Утринската температура ќе се движи од нула до 13 степени, а дневната од 11 до 25 степени.

Сега, додека балканскиве политичари ќе шетаат низ духовноста како волови во свила - каде им се врвните интелектуалци што би внеле елеганција во совладување на споровите?

повеќе

Рециклирањето можеби ни се чини како спас за природата, но најчесто е спасение само за нашата (валкана) совест.

повеќе

Културата на победништво од нашите епски и херојски денови тотално ги уназади овие општества во 20 век, вели Миљенко Јерговиќ во интервју за Бука.

повеќе