Управа за хидрометеоролошки работи

Oд понеделник темпаратурите ќе се спуштат до нула степени

Под влијание на влажна и нестабилна воздушна маса од Медитеранот, од сабота попладне до понеделник ќе преовладува променливо облачно и нестабилно време со повремени врнежи од дожд.

Од Управата за хидрометеоролошки работи (УХМР), соопштуваат дека врнежите од дожд наместа ќе бидат пообилни, околу 30 литри на метар квадратен. Врнежите локално ќе бидат проследени со грмежи, засилен ветер и ќе има услови за појава на град.

Во вторник поради спуштање на постудена воздушна маса од северните делови на Европа ќе дува засилен северозападен ветер, што ќе предизвика позначително опаѓање на температурите.

Утринската температура ќе се движи од нула до 13 степени, а дневната од 11 до 25 степени.

На мојот пријател, овчарот Митко му реков: „Дојде време ти, јас, сите граѓани на Македонија да си го вратиме суверенитетот на оваа наша држава".

повеќе

Неопходно е да се допрецизира законот со што би се овозможило одреден дел од финансиски средства да се пренасочат кон делот на општествена одговорност на приредувачите на игри на среќа со цел подобрување на спортската инфраструктура.

повеќе

Тоталното разочарување од сите мејнстрим политички елити, вклучувајќи ги и зелените, континуирано води кон отуѓување на граѓаните, за што доказ е се помасовното бојкотирање на изборните процеси.

повеќе