Обвинителството ја повлече жалбата, Мијалков оди во куќен притвор

Обвинителството за гонење на организиран криминал и корупција ја повлече жалбата што вчера ја поднесе до Апелацискиот суд во Скопје со која бараше на поранешниот шеф на УБК, Сашо Мијалков наместо куќен притвор да му биде одреден ефективен притвор, потврдија за МКД.мк од ОЈО ГОК.  За сега не се знаат причините поради кои Обвинителството одлучило да ја повлече жалбата. 

Поранешниот директор на УБК Сашо Мијалков кој од неделата беше недостапен за органите на прогонот, попладнево се појави пред Јавното обвинителство за гонење организиран криминал, за, како што изјави, да го подигне решението за куќен притвор што му го одреди Кривичниот суд.

Мијалков кажа дека дека не избегал, туку во текот на вчерашниот ден бил во изолација поради здравствени причини. Имал висока температура и симптоми на корона, а за ситуацијата што настанала околу него дознал утрово.

Тој им се извини на граѓаните, на премиерот, Владата и на сите други институции за непријатностите што биле предизвикани.

Мијалков кажа и дека нема да бега и останува во државата.

„Оној што ме познава знае, јас кога ќе дадам збор не го погазувам. Јас јавно дадов збор дека нема да побегнам никогаш. Се случи тоа еден ден во изолација вчерашен и еве гледате непријатности", изјави Мијалков за ТВ 24 пред Јавното обвинителство за гонење организиран криминал.

Формирањето на платформа за прекугранична соработка за борба против аерозагадувањето има потенцијал вистински да придонесе за намалување на загадувањето на воздухот во нашата земја.

повеќе

 Еврообврзница во услови на најголемата светска економска криза за репрограмирање на долгот и буџетска поддршка.

повеќе

Повикот на Заев за „Влада за национален спас“ само три дена откако неговиот кабинет ја доби собраниската доверба, покажува дека таа тешко би се качила над сегашните 62 пратеници.

повеќе