Облачно време со повремен локален дожд и засилен северен ветер

Времето во земјава денеска ќе биде претежно облачно, претпладне со повремен локален дожд, а ќе дува умерен до засилен северен ветер. Утринската температура ќе се движи од 4 до 9, а максималната ќе достигне од 7 до 15 степени.

Во Скопје, времето ќе биде претежно облачно, претпладне со повремен дожд. Ќе дува умерен, повремено засилен северен ветер. Утринската температура ќе се спушти до 6, а дневната ќе достигне до 10 степени.

Од утре следува период на стабилно и суво време со пораст на дневните температури.

Конески со голема дарба и со рационална мисла, создаде комуникативна поезија, создаде за македонските генерации образец на читлива литература.

повеќе

Првичната реакција на голем број држави кога се појави новата варијанта на ковид-19 вирусот за забрана на патувањето од Јужна Африка и од соседните држави, иако истиот веќе се има проширено, е очајна мерка. Всушност, државите можеби се и подобро подготвени отколку што мислат за што и да следи.

повеќе

Со неколку геополитички шаховски потези, Кина докажа дека не секогаш оружјето и војните се единствениот начин за глобална доминација.

повеќе