Време

Облачно со врнежи од дожд, на планините снег

Времето во земјава ќе биде претежно облачно. Ќе има врнежи од дожд, услови за локална појава на замрзнат дожд, а на планините врнежи од снег. Поради спуштање на постудена воздушна маса од север, врнежите во текот на денот и ноќта кон среда ќе преминуваат во снег и на повисоките места каде што ќе се формира снежна покривка. Ќе дува умерен до засилен северен ветер.

Утринската температура  ќе се движи од минус еден до четири, а дневната температура ќе се движи од четири до 10 степени.

Во Скопје ќе биде претежно облачно. Ќе дува умерен до засилен северен ветер. Утринската температура ќе достигне до еден степен, а дневната температура до пет Целзиусови степени. Во Маврово дневната температура ќе биде 4, Охрид 9, Битола 5, Кавадарци 8, Крива Паланка и Берово 4, Дојран 10.

Во наредните денови времето ќе биде стабилно со појава на магла по котлините.

Тоа што е многу поважно е дека се работи за ПРЕТХОДНА проверка, а не за post festum ветинг.

повеќе

Како што расте бројот на оние кои објавуваат непроверени, лажни и злонамерни информации, така се зголемува и бројот на медиуми кои работат со проверка на факти и се борат за вистината во јавниот простор преку одговорно истражување.

повеќе

Единствена работа за која ние граѓаните не плаќаме данок, е воздухот кој го дишеме.

повеќе