Време

Облачно со врнежи од дожд и засилен ветер

Денеска времето во Македонија ќе биде облачно со врнежи од дожд, пообилни во вечерните и ноќните часови. Ќе дува повремено засилен југоисточен ветер (со брзина и над 60 км/час), особено изразен вдолж Повардарието, како и на повисоките места и на планините.

Дневните температури ќе бидат во Скопје 17 Целзиусови степени, Маврово 10, Охрид и Битола 15, Кавадарци и Крива Паланка 19, Берово 16, Дојран 18.

И утре времето ќе биде претежно облачно со врнежи од дожд и со повремено засилен југоисточен ветер. Пообилни врнежи се очекуваат во источните делови. Дневните температури ќе бидат во Скопје 18, Маврово 10, Охрид, Кавадарци, Битола и Дојран 17, Крива Паланка 13, Берово 12.

Нашиот капацитет за справување со општи кризи е ограничен. Дали здравството е немоќно, или ние не можеме да се прилагодиме на промени?

повеќе

 За базата во Ново Село, Бугарија не добива ни долар за закупнина, а отворени се и бројни прашања за животната средина.

повеќе

Се поставува прашањето, дали треба да се жртвува слободата за сметка на жртвите кои се последица од вирусот, кој не можеме да го спречиме освен со строги санкции и мерки?

повеќе