Време

Облачно со ветер од јужен правец

Утрово на места во Македонија ќе има појава на магла и ниска облачност. Во текот на денот променливо облачно со слаб до умерен ветер од јужен правец.

Во Скопје променливо облачно со слаб југоисточен ветер и дневна температура од 12 Целзиусови степени. Маврово 9, Охрид 12, Битола 11, Крива Паланка 10, Берово 9, Кавадарци и Дојран 13.

Утре наутро на места ќе има со појава на магла и ниска облачност, а во текот на денот променливо облачно со слаб до умерен ветер од јужен правец.

Во Скопје променливо облачно со слаб југоисточен ветер. Дневните температури ќе се движат од 8 до 14 степени.

Трагично е што воопшто треба да се бориме за зачувување на институција која отсекогаш била стожер на културниот живот во Македонија.

повеќе

Македонија нема рециклирачки капацитет за пластичната амбалажа, а со увозот на ѓубре како гориво во индустријата, станува и неофицијална депонија на ЕУ.

повеќе

Влијанието на корупцијата врз економијата е значајно. Корупцијата може да доведе до неефикасност и погрешна распределба на ресурсите, да ги обесхрабри странските инвестиции и да ја поткопа конкурентноста на фирмите.

повеќе