Време

Облачно со утринска магла по котлините

Времето во Македонија денеска претпладне ќе биде умерено до значително облачно, по одделни котлини со појава на магла. Попладне облачноста делумно ќе се намали и ќе преовладува умерено облачно време. Ќе дува слаб до умерен ветер од југоисточен правец.

Максималните дневни температури ќе достигнат во Скопје 13 Целзиусови степени, Маврово 8, Охрид, Битола и Берово 11, Крива Паланка 12, Кавадарци 14, Дојран 15 степени.

И утре времето петпладне ќе биде умерено облачно со појава на магла по котлините, преку денот сончево со мала до умерена облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер од јужен правец. Дневните температури ќе се движат од 9 до 15 степени.

(Насловот е на турски со причина, во превод, „писмо или револвер“.)

повеќе

Со фактот што Европа продолжува да плаќа милијарди долари за рускиот гас секој месец, таа и понатаму игра онака како што свири Кремљ, покажувајќи на тој начин дека е заробеник на сопственото задоволство.

повеќе

Грејната сезона заврши во месец април како и секоја година, но последнава беше со многу проблеми кои произлегоа од енергетската криза, од војната во Украина и генерално од светската економска криза.

повеќе