Време

Облачно со сончеви периоди

Времето денеска во земјава ќе биде променливо облачно со сончеви периоди и со услови за слаб локален дожд. Ќе дува умерен, повремено засилен јужен ветер, информира Управата за хидрометеоролошки работи.

Утринската температура ќе се движи од 4 до 11 степени, а дневната од 14 до 25 Целзиусови степени.

Во Скопје и околината времето ќе биде променливо облачно со сончеви периоди и со услови за слаб локален дожд. Утринската температура ќе достигне до 9 степени, а дневната до 22 степени. 

Маврово 15, Охрид и Крива Паланка 20, Битола 22, Берово 18, Кавадарци 24, Дојран 25.

Утре ќе имаме променливо облачно со повремени врнежи од дожд, на места пообилни и проследени со грмежи. Ќе дува умерен до засилен јужен ветер особено изразен во поширокото Повардарие..

И Софија ќе треба да не го запре македонското евро-интегрирање на самиот почеток – и Скопје ќе треба да ја декомунистицира и дејугословенизира својата елита, економија, политика, наратива и медиуми.

повеќе

На светов има доволно место и за доктори и за антиваксери, и за научници и инженери, како и за рамноземјани и антимаскери, за уметници и фантазери.

повеќе

Во Законот кој е предложен воопшто не се цели на попишување на реалната состојба на терен, туку се цели на попишување на сите возможни граѓани заради задоволување на политички цели.

повеќе