Време

Облачно со повремени врнежи од дожд

Денеска времето во целата земја ќе биде претежно облачно со повремени врнежи од дожд поинтензивни во западните делови. Ќе дува слаб до умерен претежно југоисточен ветер.

Дневните температури ќе бидат во Скопје 18 Целзиусови степени, Маврово 12,Охрид 15, Битола 16, Кавадарци 21, Крива Паланка 16, Берово 15, Дојран 22.

И за утре прогнозата е променливо облачно со повремени врнежи од дожд, поинтензивни на југот. Ќе дува слаб до умерен ветер од југоисточен правец, а дневните температури ќе бидат слични на денешните.

За време на викендот времето ќе биде променливо облачно со сончеви периоди и слаб умерен ветер претежно од југоисточен правец. Дневните температури ќе се движат од 13 до 22 степени.

Дали е аксиом дека со членството во НАТО е гарантирана безбедноста на Македонија? Дали почеток на преговори значи и отворен пат за членство во ЕУ?

повеќе

Што е со оние граѓани кои не се вклопуваат во нашиот (би)етнички дискурс?

повеќе

Постојат различни фактори кои влијаат на нивото на ризик кога станува збор за перење пари. Тоа може да биде од клиенти, региони, производи или ризик од финансиски инструменти. Разбирањето на овие ризици, како и факторите што придонесуваат, им овозможува на надлежните органи многу поефикасно да се заштитат од перење пари поврзано со корупција.

повеќе