Време

Облачно со повремени врнежи од дожд

Денеска времето ќе биде претежно облачно со повремени врнежи од дожд. Во утринските и претпладневните часови на повеќе места се очекуваат пообилни врнежи (локално над 20 л/м2). Во источните делови ќе има и појава на грмежи. Ќе дува умерен ветер од западен правец.

Дневните температури ќе бидат во Скопје и Крива Паланка 13 Целзиусови степени, Маврово 6, Охрид 10, Битола 13, Кавадарци 15,  Берово 10, Дојран 16 степени.

Утре времето ќе биде умерено облачно, попладне со локален пороен дожд, грмежи и засилен ветер. Дневните температури ќе бидат во Скопје 19, Маворово10, Охрид 15, Битола 17, Кавадарци 20, Крива Паланка 17, Берово 15, Дојран 22 степени.

Тоталното разочарување од сите мејнстрим политички елити, вклучувајќи ги и зелените, континуирано води кон отуѓување на граѓаните, за што доказ е се помасовното бојкотирање на изборните процеси.

повеќе

Помина времето кога политиката беше „шаховска борба“ на политичките актери, која неретко се одвиваше далеку од очите на јавноста и беше доста неразбирлива за обичниот гласач. 

повеќе

Државата треба повеќе да се вклучи во промовирање на младинско претприемништво како економска активност која би помогнала за намалување на невработеноста.

повеќе