Време

Облачно со повремен дожд

Денеска времето во целата земја ќе биде претежно облачно со врнежи од дожд и со повремено засилен југоисточен ветер. Врнежите од изутрина ќе се преместуваат кон исток каде што ќе се пообилни и ќе завршуваат.

Максималните дневни температури ќе достигнат во Скопје 17 Целзиусови степени, Маврово 11, Охрид 15, Битола и Крива Паланка 16, Кавадарци 18, Берово 12, Дојран 19 степени.

Прогнозата за утре е променливо облачно со услови за краткотраен локален дожд. Наутро со услови за појава на магла по котлините. Дневните температури ќе бидат во Скопје 18, Маврово 10, Охрид 15, Битола 16, Кавадарци 19, Крива Паланка 17, Берово 14, Дојран 20.

Од петок се очекува сончево време со мала до умерена облачност и дневни темеператури од 16 до 21 степен. 

Ако идниот премиер биде македонски Албанец и ако успее сите граѓани на Македонија да се поклонуваат под едно знаме, тогаш – зошто да не!

повеќе

Стана премногу вообичаено да се слушнат повици за брза и сериозна одмазда како одговор на недокажани престапи на говорот и мислата, велат Ноам Чомски, Џ.К. Роулинг и 150 други интелектуалци во отворено писмо до јавноста.

повеќе

Додека повеќето земји во светот се соочуваа со двојна, здравствена и економска криза, Косово преминуваше во тројна криза заради политичките случувања.

повеќе