Време

Облачно со попладневни врнежи и грмежи

Денеска претпладне времето ќе биде облачно, а попладне нестабилно со пороен дожд, грмежи и засилен ветер, понекаде и во вид на невреме. УВ индексот ќе биде 8.

Максималните дневни температури ќе бидат во Скопје 31. Крива Паланка 29, Маврово 23, Кавадарци 32, Берово 26, Охрид 27, Битола 29, Дојран 33 Целзиусови степени.

Временската прогноза и за утре е претпладне умерена облачност, а попладне, особено на западот, облачно и нестабилно со пороен дожд, грмежи и засилен ветер, понекаде и во вид на невреме. Дневните температури ќе се движат од 23 во Маврово, 26 во Охрид, 30 во Скопје, до 33 во Дојран.

Луѓето можете и ги задржите во сопствената земја - ако им е добро.

повеќе

ЕУ треба принципиелно да реагира на отворениот национал-шовинизам на бугарскиот парламент, се вели во отвореното писмо на македонски академици и професори до европретставниците во Македонија.

повеќе

Нашиот процес на преговори многу веројатно ќе биде предмет на уште построги критериуми и мониторинг имајќи ги предвид искуствата на земјите кои во моментот преговараат. 

повеќе