Време

Облачно со локални врнежи од дожд

Денеска времето во Македонија ќе биде променливо облачно со сончеви периоди и со локални врнежи од дожд, особено во крајните западни и крајните источни делови. Попладне наместа ќе биде нестабилно со пороен дожд и грмежи. Ќе дува силен југозападен ветер. Кон крајот на денот на планините врнежите ќе преминат во снег.

Максималните дневни температури ќе достигнат во Скопје 16 Целзиусови степени, Маврово 4, Охрид 11, Битола, Крива Паланка и Берово 13, Кавадарци 18, Дојран 20.

И утре времето ќе биде променливо облачно, наутро посвежо со локални врнежи од дожд, особено во крајните западни и крајните источни делови. Ќе дува умерен, а наместа повремено засилен ветер од југозападен правец. На планините врнежите ќе бидат од снег. Дневните температури ќе се движат од 1 до 18 степени.

Неколку години при здрав разум сакаат да ни наметнат и да нѐ убедат дека со соседна Бугарија сме имале заедничка историја. 

повеќе

Деновиве во Комората пристигна нацрт-концептот за даночни реформи, кој треба да претставува основа за јавна расправа во наредниот период.

повеќе

Концептот е насочен кон креирање на оптимален даночен систем, кој ќе го поддржи економскиот раст, а со тоа и животниот стандард на нашите граѓани.

 

повеќе