Време

Облачно со локални врнежи од дожд

Денеска времето во Македонија ќе биде променливо облачно со сончеви периоди и со локални врнежи од дожд, особено во крајните западни и крајните источни делови. Попладне наместа ќе биде нестабилно со пороен дожд и грмежи. Ќе дува силен југозападен ветер. Кон крајот на денот на планините врнежите ќе преминат во снег.

Максималните дневни температури ќе достигнат во Скопје 16 Целзиусови степени, Маврово 4, Охрид 11, Битола, Крива Паланка и Берово 13, Кавадарци 18, Дојран 20.

И утре времето ќе биде променливо облачно, наутро посвежо со локални врнежи од дожд, особено во крајните западни и крајните источни делови. Ќе дува умерен, а наместа повремено засилен ветер од југозападен правец. На планините врнежите ќе бидат од снег. Дневните температури ќе се движат од 1 до 18 степени.

Со францускиот предлог на патот кон ЕУ македонскиот народ ќе ја изгуби историската тапија врз сопствената свест и наследство.

повеќе

Ако пак се натури овој бесмислен консензус на Франција, кој ги признава сите емоции на Бугарија, тогаш оваа неспособна власт ќе не одведе подлабоко од сегашниот амбис.

повеќе

Во новите предлози се направени само формални, но не и суштествени промени, во однос на претходниот предлог (кој Владата го нема објавено).

повеќе