Време

Облачно, по котлините магла

Денеска времето во Македонија ќе биде претежно облачно и тивко, по одделни котлини со појава на магла. Кон крајот на денот и во текот на ноќта во јужните делови ќе има повремен слаб дожд.

Максималните дневни температури ќе достигнат во Скопје, Маврово и Крива Паланка 6 Целзиусови степени, Охрид 8, Битола 5, Берово 9, Кавадарци 7, Дојран 11.

И за утре прогнозата за времето е претежно облачно, по котлините со појава на магла и ниска облачност. Ќе има и услови за слаб локален дожд. Дневните температури ќе се движат од 4 во Маврово, 5 во Битола,  6 во Скопје, Охрид, Крива Паланка и Берово до 7 во Кавадарци и 11 во Дојран.

Ако не се претвориме во систем на вакцинални касти („Тргни ги твоите Астразенека-шепи од мојот Фајзер-дедо“), може да застраниме кон вакцинални пасоши со сомнителна валидност („Врвката на оваа пропусница не е во нијанса одобрена од СЗО!“).

повеќе

Освен неколку изолирани обиди, повеќето луѓе не реагираат кај институциите и не бараат одговорност. 

повеќе

Отворено писмо до претседателот Пендаровски и  академска фела во Македонија.

повеќе