Време

Облачно и врнежливо

Денеска времето ќе биде претежно облачно и свежо со врнежи од дожд, особено во јужните делови. Ќе дува слаб до умерен ветер од североисточен правец. Сончево со мала до умерена облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер од северозападен правец.

Максималните дневни температури ќе достигнат во Скопје  15 Целзиусови степени, Маврово 10, Охрид 12, Битола 14, Кавадарци 16, Крива Паланка 13, Берово 10, Дојран 15.

Прогнозата и за утре е променливо облачно и свежо, во раните утрински часови со локален дожд. Ќе дува слаб до умерен јужен ветер. Дневните температури ќе бодат во Скопје 16, Маврово 10, Охрид 13, Битола 15, Кавадарци 17, Крива Паланка 13, Берово 12, Дојран 18 степени.

Ајде од понеделник да се посветиме сериозно на „носење на Европа" во нашата држава.

повеќе

Улогите на „добар и лош полицаец“ ќе ги играат кон нас уште долго, доколку не сфатиме дека со итроманска политика не се може подалеку од Табановце до Богородица.

повеќе

Неделава, владите на ЕУ повторно решија да го одложат започнувањето на преговорите за пристапување со земјите кандидати Албанија и Северна Македонија, што претставува историска грешка - бидејќи безбедноста и стабилноста на Унијата зависат од трансформацијата на југоистокот.

повеќе