Време

Облачно и студено, од утре снег

Времето во Македонија денеска ќе биде умерено до значително облачно и студено. Ќе дува умерен, a вдолж Повардарието повремено засилен ветер од северозападен правец.

Максималните дневни температури во Скопје ќе достигнат до 6 степени, Маврово -1, Охрид 5, Битола 4, Крива Паланка 4, Берово 2, Кавадарци 5, Дојран 10 Целзиусови степени.

Утре времето ќе биде променливо облачно со умерен до засилен ветер од северен правец особено вдолж Повардарието. Кон крајот на денот претежно во северните делови ќе има повремен локален снег кој повремено ќе го има и преку ноќта. Дневните температури ќе се движат од -1 до 10 степени.

Колку и да сакаме Украинците да добијат целосна правда, на ерата на славни војни, несомнени победи и чисти порази ѝ дојде крајот. 

повеќе

Македонскиот народ мора да ја заштити автокефалноста на својата Македонска православна црква - Охридска архиепископија, како еден од носечките елементи на неговиот идентитет, од сите загрозувања од Фанар, од СПЦ и другите меѓународни црковни и други чинители. Време е за нов Македонски црковно-народен собир, како во 1945 година.

повеќе

Сите политичари и безмалку сите новинари во Македонија, се со став дека нема или поточно не е можен план Б во преговарањето за влез во ЕУ со Бугарија.

повеќе