Време

Облачно и студено

Денеска времето во Македонија ќе биде променливо облачно и студено, претежно во западните и јужните делови со повремени врнежи од снег. Ќе дува слаб до умерен ветер од северен правец, а дневните температури ќе се движат од -4 до 5 Целзиусови степени.

Во Скопје максималната дневна температура ќе достигне до 5 степени, Маврово -4, Охрид 0, Битола 1, Крива Паланка 2, Берово 1, Кавадарци и Дојран 5.

Утре времето ќе биде променливо облачно и студено со сончеви периоди. Ќе дува слаб до умерен, а вдолж Повардарието повремено засилен ветер од северозападен правец. Дневните температури ќе се движат од -2 до 9 степени.

Со францускиот предлог на патот кон ЕУ македонскиот народ ќе ја изгуби историската тапија врз сопствената свест и наследство.

повеќе

Ако пак се натури овој бесмислен консензус на Франција, кој ги признава сите емоции на Бугарија, тогаш оваа неспособна власт ќе не одведе подлабоко од сегашниот амбис.

повеќе

Во новите предлози се направени само формални, но не и суштествени промени, во однос на претходниот предлог (кој Владата го нема објавено).

повеќе