Време

Облачно и студено

Денеска времето ќе биде променливо облачно и студено. Наутро на југоистокот се уште ќе има локални врнежи од снег. Ќе дува умерен, повремено засилен ветер од северен правец, најизразен вдолж Повардарието.

Во Скопје максималната дневна температура ќе достигне 6 Целзиусови степени, Маврово -2. Охрид 5, Битола и Крива Паланка 3, Берово 1, Кавадарци 5, Дојран 6.

Утре времето ќе биде променливо облачно и студено со сончеви периоди. Ќе дува умерен до засилен ветер од северен правец, најизразен вдолж Повардарието. Максималните дневни температури ќе се движат од -2 до 8 степени.

Со фактот што Европа продолжува да плаќа милијарди долари за рускиот гас секој месец, таа и понатаму игра онака како што свири Кремљ, покажувајќи на тој начин дека е заробеник на сопственото задоволство.

повеќе

Грејната сезона заврши во месец април како и секоја година, но последнава беше со многу проблеми кои произлегоа од енергетската криза, од војната во Украина и генерално од светската економска криза.

повеќе

Откривањето на минатото ни помага многу да ги научиме изненадувањата на иднината.

повеќе