Време

Облачно и релативно топло

Денеска времето во Македонија ќе биде променливо облачно и релативно топло, по одделни котлини ќе има појава на утринска магла и ниска облачност. Попладне и во текот на ноќта претежно во северните делови ќе има локален дожд, а вдолж Повардарието ќе почне да дува засилен ветер од северен правец.

Максималните дневни температури ќе достигнат во Скопје 20 Целзиусови степени, Маврово 14, Охрид 19, Битола 20, Крива Паланка 18, Берово 19, Кавадарци 21, Дојран 23.

Утре времето ќе биде променливо облачно и посвежо. Ќе дува умерен, а вдолж Повардарието засилен ветер од северен и северозападен правец, а дневните температури ќе се движат од 9 до 18 степени.

Дали и колку градовите им служат на интересите на своите граѓани (демократија) или на елитите кај кои се концентрира капиталот (авторитарност)?

повеќе

Освен тоа што муралите се моќно средство за комуникација, тие можат да бидат и предмет на манипулации, па и пропаганда, подигање тензии и продлабочување на недоразбирањата во БиХ.

повеќе

Процесот на донесување на буџетот ме потсетува на една изрека на поранешниот државен секретар на трезорот на САД, Џејкоб Лу (Jacob Lew) кој вели дека „Буџетот не е само колекција на бројки, туку израз на нашите вредности и аспирации“.

повеќе