Време

Облачно и потопло, температури и до 21 степен

Денеска времето во Македонија ќе биде променливо облачно и потопло со услови за локален краткотраен дожд. Ќе дува слаб до умерен ветер од северозападен правец. Дневните температури ќе се движат од 12 до 21 Целзиусов степен.

Во Скопје максималната дневна температура ќе достигне до 17 степени, Маврово 12, Охрид 16, Битола 17, Крива Паланка 15, Берово 14, Кавадарци 19, Дојран 21.

Утре наутро ќе има појава на магла по одделни котлини, а преку денот времето ќе биде сончево со мала локална облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер од северозападен правец, а дневните температури ќе се движат од 12 до 22 степени.

Македонија може да ги задоволи потребите од електрична енергија ако на површина од 160 км2 постави соларни панели, а инвестицијата за тоа е 2,4 милијарди евра.

повеќе

Тешко е да се очекува дека ветото ќе биде туку-така тргнато. Дури и кога би се постигнал некаков договор, тоа би значело дека Македонија направила тешки и болни компромиси за да дојде до решение, имајќи ги предвид тврдите позиции на Бугарија.

повеќе

Лошите прогнози за инфлацијата и зголемувањето на цените на сите енергенси, не упатува кон еден заклучок - обновливите извори на енергија, заедно со вложувањето во самоодржливост и економијата на подарувањето сега се позначајни отколку кога и да е претходно.

повеќе