Време

Облачно и посвежо

Денеска времето во Македонија ќе биде променливо облачно и посвежо со повремен локален дожд претежно во западните и крајните источни делови. Ќе дува слаб до умерен ветер од југоисточен правец. 

Максималните дневни температури ќе досигнат во Скоје 22 Целзиусови степени, Маврово 14, Охрид 18, Битола 19, Крива Паланка 21, Берово 19, Кавадарци 24, Дојран 25.

Утре времето ќе биде малку до умерено облачно., во планинските подрачја ќе има услови за краткотраен дожд. Ќе дува слаб до умерен ветер претежно од северозападен правец. Дневните температури ќе се движат од 19 до 30 Целзиусови степени.

Tреба да ја прифатиме технологијата, наместо да се плашиме од неа, а и игрите се дел од тој процес. 

повеќе

Moжно ли е стотици кандидати за градоначалници три недели да ветуваат, а никој да не каже од каде средства за таа намена т.е. никој да не го спомене зборот децентрализација кој претставува клуч за било какво ветување?

повеќе

Капиталното дело на Танас Вражиновски „Македонска народна митологија“, упатува на потребата нашата наука постојано да се враќа на извориштата на македонската култура и писменост, создавани од светите браќа Кирил и Методиј и од нивните ученици и следбеници, светите Климент и Наум Охридски. 

повеќе