Време

Облачно и нестабилно со врнежи од дожд

Променливо облачно и нестабилно со врнежи од дожд и грмежи, локално во форма на невреме со засилен ветер и појава на град.

Дневните температури ќе бидат во Скопје 18 Целзиусови степени, Маврово 11, Охрид 16, Битола 17, Кавадарци 19, Крива Паланка и Берово 15, Дојран 21.

Прогнозата и за утре е променливо облачно и нестабилно со врнежи од дожд и грмежи, локално во форма на невреме со засилен ветер и појава на град. Дневните температури ќе се движат од 12 во Маврово, 18 во Охрид, 20 во Скопје до 23 степени во Дојран.

Од сабота не очекува сончево и топло време со мала до умерена облачност и со умерен јужен ветер. Дневните температури ќе се движат од 20 до 28 степени.

Едно современо демократско општество се разликува од тоталитарното токму по тоа што јавната критика е основно полемичко право и должност на медиумите.

повеќе

Македонските граѓани конечно го гледаат крајот на илузијата што им се продава од осамостопјувањето до денес.

повеќе

Министерот за финансии не треба да е кум, баџанак, шура, братучед или самиот тој, бидејќи треба да даде отпор на честите политички, но не и економски барања на членовите на владата.

повеќе