Време

Облачно и нестабилно со пониски дневни температури

Денеска времето во Македонија ќе биде променливо облачно и нестабилно со пороен дожд и грмежи, особено попладне. На места процесите ќе бидат поинтензивни во форма на невреме со силен ветер, град и пообилни врнежи (над 30л/м2).

Дневните температури ќе бидат пониси и до 9 степени од вчерашните: Скопје 26 Целзиусови степени, Маврово 20, Охрид 28, Битола 29, Кавадарци 30, Крива Паланка 24, Берово 25, Дојран 31.

Прогнозата за утре  е сончево и посвежо со мала локална облачност и слаб до умерен северозападен ветер. УВиндексот ќе биде 9. Дневните температури ќе достигнат во Скопје 28, Маврово 21, Охрид 26, Битола 27, Крива Паланка 24, Берово 23, Кавадарци 29, Дојран 30 степени.

Едно современо демократско општество се разликува од тоталитарното токму по тоа што јавната критика е основно полемичко право и должност на медиумите.

повеќе

Македонските граѓани конечно го гледаат крајот на илузијата што им се продава од осамостопјувањето до денес.

повеќе

Министерот за финансии не треба да е кум, баџанак, шура, братучед или самиот тој, бидејќи треба да даде отпор на честите политички, но не и економски барања на членовите на владата.

повеќе