Време

Облачно и дождливо, на повисоките места снег

Во Македонија денеска претпладне времето ќе биде облачно со врнежи од дожд, особено во источните делови каде ќе бидат пообилни. На планините и на некои повисоки места врнежите ќе бидат од снег. Попладне врнежите ќе престануваат, но ќе се задржи облачно, освен во крајните западни делови каде ќе има делумно намалување на облачноста. Ќе дува слаб ветер, претежно од источен правец.

 

Во Скопје облачно, во утринските часови со врнежи од дожд и дневна температура од 8 Целзиусови степени. Маврово 2, Охрид 6, Битола 5, Крива Паланка 4, Берово 3, Кавадарци 7, Дојран 9.

Утре времето ќе биде претежно облачно, понекаде со кратки сончеви периоди, локално во планинските подрачја ќе провејува слаб снег. Кон крајот на денот во јужните делови ќе има врнежи од дожд, на планините од снег. Ќе дува слаб ветер од југоисточен правец.

Во Скопје претежно облачно.

Дневните температури ќе се движат од 1 до 8 степени.

Калоѓера не може да премолчи, не може да замиже пред историската вистина на Македонија, па затоа во својот живот се определил да македонствува.

повеќе

Слушањето како способност да го фокусираме вниманието на аудитивните дразби е важен аспект на нашиот живот и значително влијае на неговиот квалитет во сите сегменти.

повеќе

„Ќе дојде ден, кога пазарите отворени за трговија и размена на идеи, ќе бидат единствените борбени полиња“ - Виктор Иго

повеќе