Време

Облачно и дождливо

Времето денеска во Македонија ќе биде променливо облачно и нестабилно со локален пороен дожд, грмежи и засилен јужен ветер. Во Скопје променливо облачно со сончеви периоди, попладне во делови од котлината нестабилно со пороен дожд, грмежи и засилен ветер.

Максималните дневни температури ќе востигнат: Скопје 24, Маврово 15, Охрид 21, Битола 23, Крива Паланка 20, Берово 19, Кавадарци и Дојран 25 Целзиусови Целзиусови степени.

Утре времето ќе биде сончево со умерена облачност, пооблачно во западните делови, каде ќе има услови за слаб локален дожд. Ќе дува умерен до засилен ветер од југозападен правец, а дневните температури ќе се движат од 15 до 25 степени.

Самата идеја на странските директни инвестиции е да донесе нови вработувања со повисоки плати кои треба да ги исплаќа странскиот инвеститор.

повеќе

Треба да се размисли за тоа дека сите предлози и промени кои доаѓаат од Брисел, не можат ефикасно да се применат и во Македонија и да се дејствува во правец на благосостојба на граѓаните, а не само на профитите.

повеќе

Предложеното законско решение се фокусира на аудиовизуелниот/радиодифузниот сектор, игнорирајќи ги последниве две децении на развој на дигиталниот домен и на интернет, со сите негови позитивни и негативни страни.

повеќе