Нов протест поради загадениот воздух

Повеќе од еден месец граѓаните протестираат поради загадениот воздух и бараат институциите да преземат итни мерки, за да се намали загадувањето на воздухот.

Од здружението „Канцерогено општество", бараат од Владата да закаже седница на која ќе предложат мерки кои ќе дадат резултат на долг рок. Институциите, велат од здруженијата, не се заинтересирани да го решат проблемот со загадувањето на воздухот и последиците што ги трпат и децата.

Во текот на изминатата недела, Скопје повторно се најде на врвот на најзагадени градови во светот Како последица од загадениот воздух во Македонија предвреме умираат над три илјади лица.

Тоталното разочарување од сите мејнстрим политички елити, вклучувајќи ги и зелените, континуирано води кон отуѓување на граѓаните, за што доказ е се помасовното бојкотирање на изборните процеси.

повеќе

Помина времето кога политиката беше „шаховска борба“ на политичките актери, која неретко се одвиваше далеку од очите на јавноста и беше доста неразбирлива за обичниот гласач. 

повеќе

Државата треба повеќе да се вклучи во промовирање на младинско претприемништво како економска активност која би помогнала за намалување на невработеноста.

повеќе