Ноќеска земјотрес почувствуван во југозападните делови од земјава

Земјотрес со епицентар во Грција со локална Рихтерова магнитуда ML5.7, ноќеска во 01:49 часот беше почувствуван од населението во земјава особено во југозападните делови со интензитет од III степени според Европската макросеизмичка скала, соопшти Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје, чија сеизмолошка мрежа го регистрирала земјотресот.

Како што информираат од Сеизмолошката лабараторија, епицентарот на земјотресот бил 300 километри јужно од Скопје, во соседна Република Грција.

 

Даночните затајувачи сѐ почесто се мали фирми, кои сѐ потешко се следат.

повеќе

Повлекувањето на Обединетото кралство од ЕУ (Брегзит) е правен потфат без преседан во историјата на правото.

повеќе

Изминатата недела имаше бурен почеток со објавувањето на вториот сет мерки. Се изнаслушавме разно-разни коментари, предлози и видувања кои никако не би можело да се рече дека се засновани на прецизни анализи и предвидувања на надлежните институции во државата, со кои располагаме, НБРСМ и МФ.

повеќе