Временска прогноза

Неделава ќе имаме тропски температури

Утре времето ќе биде топло, но во попладневните часови на места ќе нестабилно со локален пороен дожд, грмежи и засилен ветер, велат од УХМР. Потоа, под влијание на јужни струења, на многу топла воздушна маса, времето ќе биде стабилно и многу топло со пораст на температурите. Во вторник температурите насекаде ќе бидат над 30 степени, а во следните денови во повеќе места ќе се искачат над 35 степени. Во четврток и петок во традиционално најтоплите делови од земјата температурите ќе се искачат до 40 степени, а на места и до 41 и 42 степени целзиусови.

Србија продолжува да го негира минатото, при што нејзините политички елити ја користат резолуцијата за да ѝ се спротивстават на Црна Гора и истовремено се надеваат дека овој потег ќе им донесе поголема популарност дома.

повеќе

„И, ако милееме ние за својата Татковина, ако во нас има барем капка македонска крв, ако во нас останала искра благороден патриотизам, овојпат треба да се впрегнеме, за да понесеме дел од тежината на едно дело и од жестокото величие на една епоха“.

повеќе

(Овој труд беше презентиран на конференцијата „Геноцидот и неговата превенција во дигиталното доба: предизвици на 21 век“, 19- 23 јули, Барселона, Шпанија.)

повеќе