Време

Наутро магла, потоа сончево со умерена облачност

Денеска времето во Македонија ќе биде сончево со мала до умерена, а на места повремено значителна облачност со услови за слаб локален дожд. По одделни котлини, особено претпладне ќе има појава на магла и ниска облачност. Ќе дува слаб до умерен северен ветер.

 

Дневните температури ќе бидат во Скопје 11 Целзиусови степени, Маврово 9, Охрид 14, Битола и Кавадарци 15, Крива Паланка 13, Берово 12, Дојран 18 степени.

И утре времето ќе биде сончево со мала до умерена облачност, претпладне по одделни котлини со појава на магла. Ќе дува слаб до умерен северен ветер, а дневните температури ќе се движат од 9 до 19 степени.

Западен Балкан оди во насока на целосна контрола на државните институции во служба на политичките елити. Не е чудо што граѓаните имаат ниска доверба во овие институции.

повеќе

Граѓаните се преморени од бескрајните, приказни на предавници и патриоти, тирански платформи, договори со Грција, Бугарија, рекети, пописи, тендери,

повеќе

Критичкото малцинство, на 2020 година не гледа само како на година која ја донесе вирусната пандемија, туку и како на година која донесе и еден друг вид на пандемија, онаа на КОВИД-авторитаризмот.

повеќе