Време

Натпросечно топло, температури до 43 степени

Времето денеска во Македонија ќе биде сончево и натпросечно топло. Ќе дува слаб ветер со променлив правец. УВ-индексот ќе биде 9.

Максималните дневни температури ќе бидат во Скопје 42 Целзиусови степени, Маврово 32, Охрид 35, Битола 38, Крива Паланка 38, Берово 36, Кавадарци и Дојран 43.

Продолжува периодот на стабилно и многу топло време со натпросечни температури за овој период од годината. Максималните температурни вредности вдолж Повардарието за 2 до 3 степени ќе го надминуваат 40-тиот степен. И во наредните денови насекаде ќе биде активирано портокалово ниво на опасност од високи температури.

После речиси две години очигледно е дека менталното здравје на вработените е исто важно како и нивното физичко здравје. Сега повеќе од било кога, неопходен е силно развиен систем за управување со човечки ресурси.

повеќе

Јазикот е многу повеќе од структура на една реченица или граматика, јазикот е нашата историја, нашите обичаи и нашето наследство...

повеќе

Овој отпад, освен тоа што ја загадува животната средина, исто така предизвикува дефекти во машините, ги оштетува контејнерите и го спречува транспортот на друг отпад.

повеќе