Најден е 77 годишниот жител на Градешница кој се изгубил на пат кон дома

Вчера во 15.40 часот, од ЦУК Битола е добиена информација дека во с. Градешница е исчезнато лице со иницијали Т.Д. (77 години), кој од трлото со овци се упатил кон домот во селото Градешница, при што му се губи трагата. Во текот на денот семејството и соселаните го пребарувале теренот и по безуспешната потрага пријавено е во полициска станица во Општина Новаци и потоа во ЦУК Битола, известуваат од Дирекцијата за заштита и спасување. Но, подоцна беше соопштено дека Т.Д. од с. Градешница е пронајден и вратен во својот дом.

Како што велат оттаму, веднаш по добивањето на дојавата е мобилизиран тим за брз одговор за спасување на планини кој се упатил кон с. Градешница, каде по пристигнувањето започнал со пребарување на теренот.

Со францускиот предлог на патот кон ЕУ македонскиот народ ќе ја изгуби историската тапија врз сопствената свест и наследство.

повеќе

Ако пак се натури овој бесмислен консензус на Франција, кој ги признава сите емоции на Бугарија, тогаш оваа неспособна власт ќе не одведе подлабоко од сегашниот амбис.

повеќе

Во новите предлози се направени само формални, но не и суштествени промени, во однос на претходниот предлог (кој Владата го нема објавено).

повеќе