Време

На Попова Шапка 75 сантиметри снег, на Маврово 43

Минус седум степени се измерени изутрина на Попова Шапка каде има и највисока снежна покривка од 75 степени. Во Маврови Анови се регистрирани -4 степени, -3 во Крушево, -1 во Прилеп, Берово, Дебар и Виница, 0 во Тетово, Струмица, Битола, Охрид и Претор, 1 во Штип, Куманово и Крива Паланка, а два во Скопје, Дојран, Демир Капија, 4 Гевгелија.

Во Маврови Анови има 43 сантиметри снег, 24 во Пожаране, 18 Крушево и Виница, 10 во Берово, седум во Тетово, шест во Крива Паланка, три во Струмица и Претор, два во Ѓуриште, еден сантиметар Прилеп.

Според УХМР, времето денеска ќе биде променливо облачно и студено. Претпладне главно на југоистокот се уште ќе има локални врнежи од дожд и снег. Ќе дува умерен, повремено засилен ветер од северен правец, најизразен вдолж Повардарието. Максималната температура ќе достигне од 1 до 6 степени.

 Во Скопје претежно облачно и студено со умерен до засилен ветер од северен правец. Максималната температура ќе достигне 6 степени.

Со фактот што Европа продолжува да плаќа милијарди долари за рускиот гас секој месец, таа и понатаму игра онака како што свири Кремљ, покажувајќи на тој начин дека е заробеник на сопственото задоволство.

повеќе

Грејната сезона заврши во месец април како и секоја година, но последнава беше со многу проблеми кои произлегоа од енергетската криза, од војната во Украина и генерално од светската економска криза.

повеќе

Откривањето на минатото ни помага многу да ги научиме изненадувањата на иднината.

повеќе