На Попова Шапка 32 сантиметри снег

Најстудено, со минимални минус пет степени, утрово беше во Берово, а максимални четири степени се измерени во Виница.

Според УХМР, до 8:30 часот температурите биле: -2 во Скопје-Петровец и Битола, -1 Струмица и Маврови Анови, 0 во Крива Паланка, Тетово, Претор, Штип, Демир Капија и Гевгелија, еден степен во Прилеп и Куманово, два во Скопје-Зајчев Рид и Дојран, како и три во Kрушево.

Висината на снежната покривка во осум часот била 32 сантиметра на Попова Шапка, 11 сантиметри во Маврови Анови и 10 сантиметри во Крушево.

УХМР информира дека времето денеска ќе биде сончево и топло со мала до умерена локална облачност во западните делови. Ќе дува слаб претежно северен ветер. Максималната температура ќе се движи од 17 до 23 степена.

Во Скопје сончево и топло со мала локална облачност. Максималната температура ќе достигне до 22 степена.

Ако пак се натури овој бесмислен консензус на Франција, кој ги признава сите емоции на Бугарија, тогаш оваа неспособна власт ќе не одведе подлабоко од сегашниот амбис.

повеќе

Во новите предлози се направени само формални, но не и суштествени промени, во однос на претходниот предлог (кој Владата го нема објавено).

повеќе

Енергетската криза во светот, но и во Република Македонија (РМ), не стивнува иако сме на почеток на летото кога вообичаено има помала потрошувачка на енергија кај нас. 

повеќе