МПЦ-ОА

На 24 мај во Соборниот храм „Св. Климент Охридски“ божествена литургија на поглаварите Стефан и Порфириј

Делегација на Српската православна црква предводена од српскиот патријарх г. г. Порфириј на 23 и 24 мај ќе биде гостин на МПЦ-ОА.

„Со радост му соопштуваме на верниот народ дека од 23 до 24 мај во посета на Македонската православна црква – Охридска архиепископија ќе престојува делегација на Српската православна црква предводена од неговата светост.  
На 24 мај, со почеток од 9 часот, во Соборниот храм „Св. Климент Охридски" во Скопје, неговата светост српскиот патријарх г. г. Порфириј и неговото блаженство архиепископ охридски и македонски г. г. Стефан, заедно со архијереи од двете сестрински цркви ќе служат божествена литургија. 
Го повикуваме верниот народ на МПЦ– ОА да земе молитвено учество“, соопшти Светиот синот на МПЦ-ОА.

Ако пак се натури овој бесмислен консензус на Франција, кој ги признава сите емоции на Бугарија, тогаш оваа неспособна власт ќе не одведе подлабоко од сегашниот амбис.

повеќе

Во новите предлози се направени само формални, но не и суштествени промени, во однос на претходниот предлог (кој Владата го нема објавено).

повеќе

Енергетската криза во светот, но и во Република Македонија (РМ), не стивнува иако сме на почеток на летото кога вообичаено има помала потрошувачка на енергија кај нас. 

повеќе