МАН на протест-„На новинарскиот збор одговорете со збор, а не со апсење и прогони“

Под мотото „На новинарскиот збор одговорете со збор, а не со апсења и прогони!“ денеска пред Основното јавно обвинителство се одржа мирен протест, во организација на Македонската асоцијација на новинари (МАН), како реакција на обвинителниот акт за оддавање службена тајна во предистрага што го поднесе Обвинителството за гонење организиран криминал и корупција против Александар Митовски од порталот Инфомакс.

Митовски, кому му беше поднесен обвинителен акт за оддавање службена тајна по објавување на дел од записник од исказот на бизнисменот Орце Камчев во случајот „Рекет“ изјави дека обвинението е директен притисок врз слободата на медиумите и, како што вели, е наменет за заплашување на новинарите.

„Мора да се каже еднаш, мораме да застанеме сите заедно како колеги и да кажеме доста е со овие притисоци“, изјави Митовски, додавајќи дека се надева оти апелите за медиумските слободи на сите колеги од изминатите денови ќе стасаат до обвинителот Љубомир Јовевски, премиерот Зоран Заев и до сите надлежни институции.

Учесниците на протестот по собирот пред Обвинителството се упатија пред Основниот суд, каде исто така искажаа незадоволството од правното гонење на новинарите.

Со поднесеното обвинение, обвинетиот се товари дека на 23 август, преку интернет порталот инфомакс.мк на јавноста ѝ ги сторил достапни податоците што претставуваат службена тајна.

Јавните медиумски сервиси треба да бидат столб на демократските општества и примарен извор на информации за сите граѓани.

повеќе

Отповикот или импичментот на претседателот Доналд Трамп од страна на Претставничкиот дом покажува дека членовите на Конгресот на САД прво се партијци, а потоа Американци.

повеќе

Најпрво, важно е да се напомене дека поседувањето на оф-шор компанија не е нелегално само по себе. Во суштина оф-шор земјите нудат низа поволности како што се исклучително поволни стапки на данок. Всушност, некои од нив имаат нула стапка на данок. 

повеќе