Mакедонските дипломати во Грција се во комуникација со семејствата на загрозените лица од Халкидики

Македонското Министерство за надворешни работи соопштува дека по добиените информации за несреќата во Посиди, Грција, од вчера македонските дипломати се во интензивна комуникација со надлежните грчки органи, односно со крајбрежната служба за спасување.

„Генералниот конзулат на Северна Македонија во Солун е во комуникација со семејствата на загрозените наши државјани, и стои на располагање за секаква помош.

Потрагата на грчката крајбрежна служба продолжува за пронаоѓање и на третиот исчезнат“, соопшти МНР.

Доколку чувствуваме дека нашиот труд ќе биде награден со успех, ќе ѝ приоѓаме на околината со апетит, доверба и храброст.

повеќе

Од општи формулации кон конкретни разговори.

повеќе

„Вчерашниот ден измина, утрешниот допрва доаѓа, го имаме само денес - да започнеме“.

повеќе