Време

И денеска сончево и топло

Денеска времето во Македонија ќе биде сончево и топло со мала до умерена облачност и слаб до умерен ветер од североисточен правец.

Дневните температури ќе достигнат во Скопје 35 Целзиусови степени, Маврово 26, Охрид 29, Битола 32, Кавадарци 36, Крива Паланка 30, Берово 29, Дојран 37 степени.
И утрев времето ќе биде сончево со умерена облачност, во крајните западни делови попладне со услови за краткотраен дожд и ретки грмежи. Дневните температури ќе се движат од 23 до 36 степени. 
 

Силите на антиглобализацијата веќе стануваат доволно моќни да и зададат значаен удар на светската економија. 

повеќе

Не се соочуваме со вооружен конфликт, туку со војна на мисли. Чувството на страв, несигурност или територија по самоубиствен напад, никогаш повеќе не можеш да го вратиш.

повеќе