Време

И денеска сонце, од утре дожд и пад на температурите

Денеска времето во Македонија ќе биде сончево и топло со мала до умерена облачност. Ќе дува умерен до засилен ветер од југозападен правец, особено во западните делови каде ќе достигнува над 70 км/час. Кон крајот на денот ќе настапи наоблачување, во западните делови со врнежи од дожд.

Дневните температури ќе бидат во Скопје 19 Целзиусови степени, Маврово 12, Крива Паланка 17, Берово 15, Кавадарци 20, Битола 19, Охрид 15, Дојран 21.

Утре времето ќе биде облачно со повремени врнежи од дожд, а на планините и на некои повисоки места од снег. Ќе дува умерен до засилен ветер од западен и северозападен правец. Дневните температури ќе се движат од 5 до 13 степени.

Нека се соберат во Дојран, нека се договорат и нека нѐ известат. Сите други пак нека се спремаат за вистински избори во постпандемискиот период.

повеќе

Дали е аксиом дека со членството во НАТО е гарантирана безбедноста на Македонија? Дали почеток на преговори значи и отворен пат за членство во ЕУ?

повеќе

Што е со оние граѓани кои не се вклопуваат во нашиот (би)етнички дискурс?

повеќе