Време

И денес и утре сончево и топло

Времето во државата денеска ќе биде сончево и топло со мала до умерена облачност. Во попладневните часови ќе има услови за изолирана појава на краткотраен дожд и ретки грмежи.

Дневните температури ќе се движат во интервалот од 26 до 37 Целзиусови степени.

Во Скопје слично време со максималчна дневна температура до 34 степени. Во Маврово дневната температура ќе достигне до 26 степени, Охрид 28, Кавадарци 36, Битола 32, Крива Паланка 29, Берово 28, Дојран 37.

И утре, според прогнозата на УХМР, времето ќе биде сончево и топло со мала до умерена облачност. Во попладневните часови ќе има услови за изолирана појава на краткотраен дожд и ретки грмежи. УВ=9. Дневните температури ќе бидат во Скопје 34, Маврово 26, Охрид 30, Битола 31, Кавадарци 34, Крива Паланка 29, Берово 28, Дојран 36...

Зголемувањето на парите за финансирање на партиите не помагаат во поттикнувањето на политичката активност на граѓаните, туку веројатно и делуваат контрапродуктивно, зголемувајќи ја недовербата во партиите и политичарите.

повеќе

За помалку од еден месец по олеснувањето на рестриктивните мерки, Косово се соочува со нагло зголемување на бројот на случаи со ковид-19, 

повеќе