Време

И денес и утре сончево и топло

Времето во државата денеска ќе биде сончево и топло со мала до умерена облачност. Во попладневните часови ќе има услови за изолирана појава на краткотраен дожд и ретки грмежи.

Дневните температури ќе се движат во интервалот од 26 до 37 Целзиусови степени.

Во Скопје слично време со максималчна дневна температура до 34 степени. Во Маврово дневната температура ќе достигне до 26 степени, Охрид 28, Кавадарци 36, Битола 32, Крива Паланка 29, Берово 28, Дојран 37.

И утре, според прогнозата на УХМР, времето ќе биде сончево и топло со мала до умерена облачност. Во попладневните часови ќе има услови за изолирана појава на краткотраен дожд и ретки грмежи. УВ=9. Дневните температури ќе бидат во Скопје 34, Маврово 26, Охрид 30, Битола 31, Кавадарци 34, Крива Паланка 29, Берово 28, Дојран 36...

Министерот за финансии не треба да е кум, баџанак, шура, братучед или самиот тој, бидејќи треба да даде отпор на честите политички, но не и економски барања на членовите на владата.

повеќе

Зрелоста на еден народ е да препознае кога протестите за замена му ги продаваат како протести за промена. 

повеќе

Толку убава, чиста земја, богата со шуми, планини и природни ресурси ја претворивме во Мордор.

повеќе