Најмалку до 15 август

Грција остана затворена за Македонците

Забраната за воздушни и морски врски со Северна Македонија, Турција и Албанија е продолжена до 15 август, предмалку соопшти грчкиот заменик-министер за цивилна заштита, Никос Хардаљас, пренесе Катимерини.

Меѓу мерките што денеска ги соопшти Хардаљас е и продолжувањето на прекинот на авионските и морските поврзувања на Грција со Македонија, Албанија и Турција, до 15 август 2020 година, како и одлуката што се однесува на копнените граници.

Одлуката за копнените врски (гранични пунктови за влез / негативен ПЦР тест не постар од 72 часа) и за негативен ПЦР-тест за оние што пристигнуваат со авион од Бугарија, Романија и Соединетите Држави, исто така, се продолжува до 15 август.

Хардаљас на вонредниот брифинг рече и дека од 1 до 31 август задолжително е носењето маски во сите затворени простории, се забрануваат посети во домовите за стари лица и во болниците и се воведуваат ограничувања од 100 лица на свадби, крштевки, погреби во согласност со сите постојни здравствени правила.

Денеска во Грција се регистрирани 78 нови случаи на коронавирусот, од кои десет беа откриени на влезните точки во земјата. Во последните неколку часа се пријавени уште три смртни случаи, со што вкупната бројка достигна 206.

Ако имаме предвид дека секој збор има свое значење, тогаш оваа „железна завеса" кон Бугарија, за која зборува премиерот дека била подигната од Југославија, се доведува во корелација со Берлинскиот ѕид. А, железната завеса помеѓу двете германии доведе до нивно обединување.

повеќе

Јас, Ангела Илиевска , учесник во повеќе протестни движења низ годините наназад, со себе го носам товарот на мојата личност и идеалите кои ги застапувам низ сите тие движења.

повеќе

Германија не го негира своетo фашистичко минато, ниту дека ја окупирала Франција, па следствено, не се ни менувани ни учебниците во обете земји, ниту се бришани делови од споменични натписи.

повеќе