Грчки медиуми за синоќешната несреќа: Трагедија во Северна Македонија

„Трагедија во Северна Македонија“ е насловот што преовладува во текстовите објавени од грчките медиуми за вчерашната несреќа на автопатот Скопје – Гостивар.

Уште синоќа дел од медиумите во Грција објавија за страшната сообраќајна несреќа и првичната информација за петмина загинати, а во текот на вечерта ги обновуваа и ги дополнуваа текстовите, како што се зголемуваше бројот на жртвите, јави дописничката на МИА од Атина.

Утрово пак, медиумите ја преземаат и ја пренесуваат веста под наслов „Дводневна национална жалост во Северна Македонија за 14 загинати во превртување на автобус“, објавена од грчката новинска агенција АНА-МПА.

„Уште еден повреден им подлегна на повредите по превртувањето на автобус во близина на Скопје, со што бројот на починатите се зголеми на 14. Од околу 30 повредени што се хоспитализирани во болниците во Скопје, најмалку шестмина се борат за живот“, пишува АНА-МПА.

Во текстот е спомената синоќешната владина седница и одлуката денеска и утре да бидат денови на жалост, а пренесена е и изјавата на премиерот Зоран Заев.

Неопходно е да се допрецизира законот со што би се овозможило одреден дел од финансиски средства да се пренасочат кон делот на општествена одговорност на приредувачите на игри на среќа со цел подобрување на спортската инфраструктура.

повеќе

Тоталното разочарување од сите мејнстрим политички елити, вклучувајќи ги и зелените, континуирано води кон отуѓување на граѓаните, за што доказ е се помасовното бојкотирање на изборните процеси.

повеќе

Помина времето кога политиката беше „шаховска борба“ на политичките актери, која неретко се одвиваше далеку од очите на јавноста и беше доста неразбирлива за обичниот гласач. 

повеќе