Пред доделувањето на оскарите

Градоначалникот на Лозово се сети на ѕвездата од „Медена земја“, Атиџе ќе работи во општината

Градоначалникот на општина Лозово, Ацо Велковски денеска вети дека ќе ја вработи Атиџе Муратова од документарниот филм „Медена земја" и дека општината ќе ја финансира поправката на кровот од нејзината куќа.

„По завршување на турнеите и земањето на оскарите, Атиџе ќе биде работно ангажирана во општина Лозово. Исто така ветив, дека нејзините две песни, ќе бидат обработени целосно со музички аранжман и ќе може да ги испее и сними професионално во музичко студио“, напиша Велковски на својот фејсбук-профил.

 

Брегзитот, односно напуштањето на Велика Британија на ЕУ, без сомневање ќе влијае врз градењето на новата политичка архитектура во Европа, со нова поделба на интересни зони на стариот континент.

повеќе

Германската канцеларка Ангела Меркел, меѓу другите, беше гневна; Балканот помодре од бес. ЕУ сега се обидува да го натера Макрон да го тргне ветото пред Европскиот самит во март.

повеќе

Мојата заложба е конечно законите и прописите наместо инструмент за спроведување лични интереси, да ја добијат вистинската функција, заштита на интересите на граѓаните. За жал...

повеќе