Големо невреме во Преспа, десетина села без струја, паѓаа ќерамиди, оџаци, дрвја...

Големо невреме го зафати вечерва Преспанскиот регион. Врнежите од дожд, силниот ветер, повременото паѓање на град, предизвикаа големи материјални штети. Засега нема информации за повредени лица.

Десетина села во Преспа се без струја. Најголеми штети биле предизвикани во селата Штрбово, Стење, Дупени, Брајчино... Оштетени се покривите и оџаците на голем број куќи. Паднати се голем број на дрва.

Екипи на Македонија пат и на противпожарната единица ги расчистуваат сите приоди кон селата.

Министерот за финансии не треба да е кум, баџанак, шура, братучед или самиот тој, бидејќи треба да даде отпор на честите политички, но не и економски барања на членовите на владата.

повеќе

Зрелоста на еден народ е да препознае кога протестите за замена му ги продаваат како протести за промена. 

повеќе

Толку убава, чиста земја, богата со шуми, планини и природни ресурси ја претворивме во Мордор.

повеќе