Големо невреме и поплавени улици во Битола

Пороен дожд и грмежи доцна попладнево ја зафатија Битола. Обилните врнежи од дожд предизвикаа поплавување на дел од улиците во градот, што направи проблеми во нормалното одвивање на сообраќајот, пренесува Тера.мк. 

На социјалните мрежи граѓани преку фотографии реагираат на поплавени улици од силниот дожд, заради неможноста атмосферската канализација да ја собере големата количина на вода.

Како што претпладнево објавивме Управата за хидрометоролошки работи предупреди дека до средината на наредната седмица нашето подрачје ќе биде под влијание на нестабилна воздушна маса која ќе услови честа појава на пороен дожд, грмежи и засилен ветер.

Нашиот капацитет за справување со општи кризи е ограничен. Дали здравството е немоќно, или ние не можеме да се прилагодиме на промени?

повеќе

 За базата во Ново Село, Бугарија не добива ни долар за закупнина, а отворени се и бројни прашања за животната средина.

повеќе

Се поставува прашањето, дали треба да се жртвува слободата за сметка на жртвите кои се последица од вирусот, кој не можеме да го спречиме освен со строги санкции и мерки?

повеќе