Пријавените се пуштени на слобода

Малолетничка избегала од дом во Скопје, со воз заминала за Велес, па пријавила тепање и силување од двајца мажи

Петнаесетгодишно девојче пријавило дека била силувана од две лица. Настанот за кој и претходно пишувавме се случил на 18 септември, годинава а според пријавата на малолетничката, двајцата прво физички ја нападнале, па ја силувале. Како што дознаваме, малолетничката престојувала во дом во Скопје, но излегла од таму и со воз заминала за Велес кај роднини. Таму се сретнала со двајцата пријавени кои се полнолетни и за кои, во полициска станица раскажала дека ја тепале, па ја силувале. 

„Според пријавата, на 18 септември во периодот од 22.30 до 23.30 часот на место викано „Дворови" неколу лица физички нападнале и извршиле обљуба врз малолетничка. Малолетничката била од дом во Скопје, а вчера во 18.10 часот во полициската станица Центар било пријавено дека се оддалечила од установата",соопштија официјално од МВР.

Дополнителите анализи кои биле направени врз малолетната девојка ќе треба да утврдат дали навистина се работело за силување или само за напад врз неа. За сега додека се чекаат резултатите, двајцата пријавени се повикани само на разговор во полициска станица.

По ова, поради недоволно докази да бидат задржани и да им биде определен притвор, двајцата се пуштени на слобода.

Кривична пријава за настанот се уште нема, а се собираат докази по добиената пријава. МВР објави дека за случајот е известен јавен обвинител и по целосно расчистување на случајот ќе биде поднесен соодветен поднесок.

Малолетната девојка е вратена во домот во Скопје.

Опонентите на академик Блаже Ристовски во Македонија го квалификуваа како националист, во белградскитe кругови  го именуваа како „бугарофил“, а во Бугарија го нарекуваа „Југословен“ и „србокомунист“. А тој си остана ист, исправен пред нападите и секогаш подготвен да им одговори на критичарите.

повеќе

Ентузијазмот во првите месеци од годинава во врска со масовната вакцинација беше таков што Србија во март беше прва меѓу европските држави според бројот на граѓани што примија втора доза на милион жители. 

 

повеќе

Со само 48% вакцинирано население, недозволиви грешки на стручниот штаб за Ковид-19 и масовни протести против вакцинација, очигледно е дека кампањата за вакцинација во Словенија беше навистина неуспешна. 

повеќе