Време

До четврток сончево и натпросечно топло

Денеска времето во Македонија ќе биде претежно сончево и топло со слаб променлив ветер и високи дневни температури за овој период од годината.

Максималните дневни температури ќе достигнат во Скопје 33 Целзиусови степени, Маврово 25, Охрид 28, Битола 30, Кавадарци 33, Крива Паланка 29, Берово 27, Дојран 34.

И за утре прогнозата е претежно сончево и натпросечно топло: Скопје 34, Маврово 26, Охрид 30, Битола 31, Кавадарци 34, Крива Паланка 31, Берово 29, Дојран 36.

До среда ќе се задржи сончево и топло време. Дневните температури ќе бидат високи за овој период од годината, особено утре. Значителна промена на временската состојба со наоблачување, врнежи од дожд и намалување на температурата се очекува од четврток.

Ајде од понеделник да се посветиме сериозно на „носење на Европа" во нашата држава.

повеќе

Улогите на „добар и лош полицаец“ ќе ги играат кон нас уште долго, доколку не сфатиме дека со итроманска политика не се може подалеку од Табановце до Богородица.

повеќе

Неделава, владите на ЕУ повторно решија да го одложат започнувањето на преговорите за пристапување со земјите кандидати Албанија и Северна Македонија, што претставува историска грешка - бидејќи безбедноста и стабилноста на Унијата зависат од трансформацијата на југоистокот.

повеќе