Време

Денеска сончево со локален дожд на југот, сончев и топол викенд

Времето во Македонија денеска ќе биде сончево со мала до умерена локална облачност, во јужните делови на земјава ќе има услови за локален краткотраен дожд и изолирана појава на грмежи.

Максималните дневни температури ќе бидат во Скопје 27 Целзиусови степени, Маврово 25, Охрид 21, Битола 26, Кавадарци 27, Крива Паланка 25, Бррово 24, Дојран 28.

Прогнозата за викендов е сончево и топло со мала до умерена облачност и со слаб ветер од јужен правец и дневни температури од 21 до 30 степени.

Нашиот капацитет за справување со општи кризи е ограничен. Дали здравството е немоќно, или ние не можеме да се прилагодиме на промени?

повеќе

 За базата во Ново Село, Бугарија не добива ни долар за закупнина, а отворени се и бројни прашања за животната средина.

повеќе

Се поставува прашањето, дали треба да се жртвува слободата за сметка на жртвите кои се последица од вирусот, кој не можеме да го спречиме освен со строги санкции и мерки?

повеќе