време

Денеска променливо облачно, од утре дожд

Времето во Македонија ќе биде променливо облачно со повремени врнежи од дожд, особено претпладне во источните делови. Во вечерните и ноќните часови по котлините ќе има појава на магла.

Максималната температура ќе биде во интервал од 15 до 18 степени.

Во Скопје времето ќе биде променливо облачно со сончеви периоди, во вечерните и ноќните часови со појава на магла. Максималните дневни температури ќе бидат во Скопје 17 Целзиусови степени, Маврово 11, Охрид 15, Битола 16, Кавадарци 19, Крива Паланка и Берово 14, Дојран 19 степени.

Утре попладне, во текот на ноќта и во среда ќе има врнежи од дожд, кои повремено ќе имаат пообилен карактер. Локално ќе има појава на грмежи со пороен дожд и засилен ветер, особено во југоисточните делови каде се очекува да наврнат над 35л/м2.

Нашиот капацитет за справување со општи кризи е ограничен. Дали здравството е немоќно, или ние не можеме да се прилагодиме на промени?

повеќе

 За базата во Ново Село, Бугарија не добива ни долар за закупнина, а отворени се и бројни прашања за животната средина.

повеќе

Се поставува прашањето, дали треба да се жртвува слободата за сметка на жртвите кои се последица од вирусот, кој не можеме да го спречиме освен со строги санкции и мерки?

повеќе